Nieuws • 04 juni 2025

Data Protection Officer: een centrale functie in het licht van nieuwe technologieën

0p 27 mei hield dpo pro, de beroepsvereniging van Data Protection Officers (DPO’s) en gegevensbeschermingsprofessionals, zijn DPO Day 2025 op het VBO. Tijdens de conferentie lag de nadruk op de centrale, steeds belangrijkere rol van DPO’s in bedrijven die te maken hebben met een tsunami van complexe Europese regelgeving rond het gebruik van gegevens. De DPO’s staan voor heel wat nieuwe uitdagingen naarmate hun taken zich vermenigvuldigen.

Het panel bracht DPO’s uit zowel de publieke als de private sector en hun managers samen. De panelleden getuigden over hoe ze zich inzetten binnen bedrijven: ze sensibiliseren het management en geven advies bij de uitvoering van hun vele verplichtingen, ze zoeken mee naar oplossingen om de gegevensbescherming en bijgevolg de kwaliteit van de activiteiten te verbeteren en ze maken van gegevensbescherming een marketingtroef, een meerwaarde voor het bedrijf. Omgekeerd bevestigden de vertegenwoordigers van het management hoe waardevol de samenwerking is met de DPO’s, die nu een onmisbare rol opnemen in hun organisatie. 

Een golf van digitale regelgeving

Doorheen de verschillende presentaties werd duidelijk dat DPO’s hun functie binnen organisaties op veel verschillende manieren kunnen invullen. Maar of het nu gaat om interne of externe DPO’s, of ze nu advocaat zijn of een andere functie combineren met die van Chief Information Security Officer (CISO), alle DPO’s vinden het moeilijk om te werken met regelgeving die niet altijd is afgestemd op de realiteit in de praktijk of op de concurrentie van landen buiten Europa die niet aan een dergelijke overvloed aan bepalingen en beperkingen zijn onderworpen. In dat verband was 2022 een kantelpunt (zie onderstaande figuur).

Bron: Organizational Digital Governance Report 2024

In sommige sectoren is de tenuitvoerlegging van die verschillende regelgevingen nog ingewikkelder, vooral vanwege de gevoeligheid van de verwerkte gegevens. Dat is bijvoorbeeld het geval in de ziekenhuis- en gezondheidszorgsector.

Alexandra Jaspar, de nieuwe directrice van de Autorisatie- en Adviesdienst van de Gegevensbeschermingsautoriteit (GBA), herinnerde aan het belang van gegevensbescherming in het licht van de internationale context en nieuwe technologieën, alsook aan de bereidheid van de GBA om de DPO’s bij hun taken te ondersteunen. Daarnaast benadrukte ze dat DPO’s meer impact hebben wanneer ze zich verenigen en spoorde ze hen aan om hun bezorgdheden en vragen over te maken aan de Belgische en Europese overheden. Ze gaf ook aan dat de nieuwe regelgeving rond gegevensverwerking een impact heeft op de GBA en dat die nieuwe regels de komende vijf jaar dus hoog op de agenda staan.

Naast de uitdagingen zijn er ook kansen voor bedrijven, in verband met nieuwe technologieën, maar ook op het vlak van imago en compliance.

Het VBO was nauw betrokken bij de organisatie van de DPO Day 2025. De werkgeversorganisatie is zeer actief op het vlak van digitalisering, cyberbeveiliging en de tenuitvoerlegging van Europese regelgeving daarrond en ondersteunt in dat kader de activiteiten van dpo pro.

Deel deze pagina:

Lees meer artikels over:

Over de auteurs
Nathalie Ragheno
Competentiecentrum Recht & Onderneming