Na 176 dagen sinds de Europese verkiezingen ging de Europese Commissie op 1 december officieel van start. Ursula von der Leyen begint hiermee aan haar tweede termijn als voorzitter, voor een periode van vijf jaar.
Na de presentatie van het College van Commissarissen door voorzitter von der Leyen, midden september, werden alle Commissarissen gehoord door het Europees Parlement. Met als doel de kandidaat-Commissarissen grondig te bevragen en hun expertise en kennis over hun portfolio te testen. De hoorzittingen brachten geen nieuwigheden naar boven en de uitkomst lag in lijn met de eerder beschikbaar gestelde schriftelijke antwoorden. Het waren grotendeels parafrases van de ‘Mission Letters’ die een kandidaat-commissaris van de voorzitter ontvangt.
Na wat politiek getouwtrek, met name rond de zes vicevoorzitters en de Hongaarse kandidaat, hield het Europees Parlement op 27 november de stemming. De nieuwe Commissie werd met een meerderheid van 370 op 720 stemmen officieel verkozen. Dat resultaat is minder gunstig dan von der Leyens initiële aanduiding als voorzitter van de Europese Commissie, waarbij ze 401 stemmen behaalde.
Prioriteiten 2024-2029
Voorafgaand aan de stemming presenteerde Ursula von der Leyen nogmaals haar team en programma. Ze benadrukte dat haar Commissie zich zal inzetten voor vrijheid, soevereiniteit, veiligheid en welvaart. Verder kondigde ze een competitiviteitskompas aan,een initiatiefgebaseerd op drie pijlers zoals in het Draghi-Rapport:
- het dichten van de innovatiekloof met de VS en China;
- een gezamenlijk plan voor decarbonisatie en concurrentievermogen;
- het vergroten van de veiligheid en het verminderen van afhankelijkheden.
Ze benadrukte ook dat ondernemen makkelijker moet worden voor bedrijven in Europa en gaf toe dat de regels moeten vereenvoudigen om de administratieve lasten voor bedrijven te verminderen (lees ook onze publicatie ‘15 voorstellen voor minder administratieve lasten’).
Competitiviteitskompas en Clean Industrial Deal als eerste concrete initiatieven.
Verder herhaalde von der Leyen haar toewijding aan de doelen van de Europese Green Deal en kondigde nogmaals haar plannen aan voor een clean industrial deal binnen de eerste 100 dagen van de nieuwe Commissie. Daarna beklemtoonde ze de nood aan een Europese spaar- en investeringsunie en een concurrerende circulaire economie, met aandacht voor een eengemaakte markt van afval en duurzaam beheer van kritieke grondstoffen.
De nieuwe Commissie ambieert daarnaast de verdere verankering van een ‘sociaal Europa’ via een nieuw actieplan ter uitvoering van de European Pillar of Social Rights, samen met de uitrol van de Union of skills, waarbij kwalitatieve jobs en competitiviteit centraal staan.
Nu de Commissie officieel van start ging, is het wachten op de eerste initiatieven, zoals concrete richtlijnen en prioriteiten voor de komende vijf jaar, alsook een werkprogramma voor het jaar 2025. Het VBO zal alle stappen nauwgezet volgen en bestuderen.
Ter info
- Raadpleeg hier de toespraak van voorzitter von der Leyen: Speech by President von der Leyen at the European Parliament Plenary on the new College of Commissioners and its programme – European Commission
- Raadpleeg hier de Political Guidelines 2024-2029: Political Guidelines 2024-2029 | European Commission
- Raadpleeg hier alle ‘Mission Letters’: Commissioners-designate (2024-2029) – European Commission
Lees meer artikels over:
