Elke week neemt het VBO een ander aspect van de arbeidsmarkt onder de loep1. In dit artikel bespreken we het probleem van de mismatch – de kloof tussen de vaardigheden die worden gezocht (door de bedrijven) en aangeboden (door de werkzoekenden) – en de lage jobmobiliteit.
Het probleem van de mismatch
Ons land heeft het moeilijk om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt op elkaar af te stemmen, wat leidt tot een van de hoogste vacaturegraden in de EU. Dat weegt op de economische groei en onze arbeidsmarkt. Er zijn grote verschillen tussen de gewesten: de vacaturegraad ligt hoger in Vlaanderen dan in Wallonië of Brussel.

Die verschillen tussen de gewesten inzake arbeidsaanbod (aantal werklozen) en vacatures die oningevuld blijven, tonen aan dat er meer intergewestelijke mobiliteit nodig is. Meer dan twee derde van de vacatures is voor een job in Vlaanderen, terwijl 43,7% van de werklozen zich in Wallonië bevindt.

Naast de kwantitatieve mismatch speelt ook een kwalitatieve mismatch van vaardigheden een rol, aangezien de vaardigheden die bedrijven zoeken niet altijd de skills zijn waarover werkzoekenden beschikken.
Weinig transities van werkloosheid of inactiviteit naar werk
Ons land heeft te maken met een zwakke jobmobiliteit. Mensen blijven vaak hangen in hun statuut van werkloosheid of inactiviteit. Weinigen maken de transitie van werkloosheid of inactiviteit naar werk. Van 2022 tot 2023 vond minder dan een derde van de werklozen een job en slechts 7,3% van de inactieven ging weer aan het werk. Een verontrustende vaststelling betreft het grote deel van de werklozen dat inactief is geworden (25,9%). In landen met een activerender arbeidsmarktbeleid liggen de transitiepercentages naar werk veel hoger. Dat is het geval in Denemarken, waar 59,8% van de werklozen en 15,6% van de inactieven het jaar daarop een job vonden. Dat lage transitiepercentage naar werk toont aan dat we het beleid in ons land activerender moeten maken.
Transities op de arbeidsmarkt tussen 2022 en 2023 (15-64 jaar)

De combinatie van zwakke geografische mobiliteit en weinig mensen die de transitie van werkloosheid of inactiviteit naar werk maken, belemmert onze arbeidsmarktprestaties en weegt op de verbetering van de werkzaamheidsgraad. Een betere activering en meer transities naar werk zijn de sleutels voor het volledig mobiliseren van de beroepsbevolking en het opkrikken van de werkzaamheidsgraad richting het doel van 80%.
- 1 Ter herinnering: in de komende weken neemt het VBO telkens een ander aspect van de arbeidsmarkt onder de loep. Op die manier willen we benadrukken dat het hoog tijd is voor actie en hervormingen om onze arbeidsmarkt nieuw leven in te blazen.
Zie ook: VBO-dashboard arbeidsmarkt: indicatoren beloven weinig goeds en VBO-dashboard arbeidsmarkt: loopbanen zijn te kort
↩︎
Lees meer artikels over:
